search
Management

Member of the CPC CBRC Committee

DU Jinfu


Mr. DU Jinfu was appointed a member of the CPC China Banking Regulatory Commission (CBRC) Committee in September 2017. He also served as a member of the 18th CPC Central Commission for Discipline Inspection (CCDI). Prior to his current assignment, Mr. DU served as Chief Inspector of the Inspectors? Office of CCDI at CBRC from December 2015 to September 2017, and Commissioner of Discipline Inspection of the CBRC from May 2012 to December 2015.

He is a Research Fellow with Ph.D in Economics. Prior to his appointment of Commissioner of Discipline Inspection of the CBRC, Mr. Du served in the People's Bank of China (PBC) with different positions, including, Deputy Governor (May 2010-April 2012), Assistant Governor (June 2006-May 2010), Director-General of Human Resources Department (October 2003-May 2006), Deputy Director-General and Director-General of the Financial Survey and Statistics Department (1999-October 2003), Director of the Finance Research Institute of the PBC's Inner Mongolia Branch, President of the Yikezhaomeng Branch of the PBC, and Deputy President of the Inner Mongolia Branch of the PBC (1992-1995).

Mr. Du was born in November 1954. He graduated from Liaoning Institute of Finance & Economics with major in Finance in 1982, received a master?s degree in Money and Banking from Liaoning Institute of Finance & Economics in 1985, and a Ph.D. in Economics from the Graduate School of the PBC in 1992.

Copyright: China Banking Regulatory Commission
ADDR:Jia N0.15 Financial Street, Xicheng District, Beijing, 100033

visitation count :
?ICP?05072642?